Jedličkův ústav a školy ilustrace Jedličkův ústav a školy – kvalitní bezbariérová škola, která ucelenou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života. logo Praha
Jedličkův ústav a Mateřská škola a Základní škola a Střední škola, V Pevnosti 4, 128 41 Praha 2,
tel.: 241 083 233, e-mail: jus@jus.cz, IČO: 70 87 31 60
ilustraceO nás
ilustraceAktuality z Jedle
ilustraceNaše služby
ilustraceBezbariérové školy JÚŠ
Projekty a pravidelné aktivity
Centrum služeb Vyšehrad
Pronájmy volných prostor
Výběrová řízení a pracovní příležitosti
Podporují nás
Kontakty
110 let Jedličkova ústavu
Fotogalerie
Objednávání jídel
Mapa stránek

Do všech koutů Jedle - 7. díl

TAPky

Budova TAPek stojí tak trochu stranou hlavního dění. Nezasvěcený návštěvník ani netuší, že ten činžák v sousedství hotelu Holiday Inn patří k Jedli. Přitom má k budově školy mnohem blíž než Starák na Vyšehradě. Motoristé projíždějící pravidelně kolem však určitě něco tuší, protože na přechodu pro chodce před vchodem dávají každou chvíli přednost někomu na vozíku nebo o berlích.

  

Od roku 1915 zde byly dílny na výrobu učebních pomůcek. K 5. 3. 1922 tu zahájila provoz ústavní nemocnice. Za amerického náletu ke konci 2. světové války v roce 1945 dostala léčebna zásah bombou a musela být postavena znovu. V troskách zemřelo jedno dítě.

TAPky nesou své jméno podle zkratky učebního oboru „Technicko administrativní práce“. V naší hantýrce už jim to tak nějak zůstalo, i když tahle škola už hezkých pár let neexistuje. Od roku 1996 v této budově není žádná škola, ale je zde domov mládeže, neboli internát pro naše středoškoláky, sídlo o. s. Tap a Studeo. Nemusím připomínat, že jméno TAPky se stalo základem pro název hudební skupiny pod vedením Šimona Ornesta The Tap Tap. Mají zde svou zkušebnu a šíří slávu své domovské základny tak zdatně, že pro řadu lidí se TAPky začínají rovnat pouze The Tap Tap. To by ovšem bylo velkou chybou, upozorňuje vedoucí TAPek Jiří Janoušek. „Víme, že jsme trochu stranou a v podvědomí hodně lidí představujeme jen místo, kde má Tap Tap zkušebnu. O tom, co všechno se u nás děje, má málokdo přesnou představu. Jsme pochopitelně pyšní na to, čeho The Tap Tap dosáhl a dosahuje, ale jedná se jen o jednu z činností na TAPkách. V první řadě jsme domovem mládeže a jako takový fungujeme.“

 

Takže si to řekněme. K dispozici je zde 34 postelí plus několik míst pro respitní péči a izolaci. Momentálně zde bydlí 30 studentů, přičemž jeden je bohužel dlouhodobě nepřítomen z důvodu nemoci. Většinou jde o středoškoláky z našich škole, ale jsou zde i  dvě švadlenky a několik studentů mimo Jedli, dokonce vysokoškoláků. Na starosti je má 12 vychovatelů (včetně vedoucího Jiřího Janouška jsou rovnoměrně zastoupeni muži i ženy). Kromě nich zde pracují zdravotní sestřičky, dvě paní uklízečky a vrátní. Práce ve zkušeně Tap Tapu a v učebnách výukových programů Studeo je samostatnou činností s podporou Jedle.
TAPky se snaží být předstupínkem k soběstačnosti. Studenti jsou hlavními organizátory vlastního času a aktivit. Vychovatelé zde slouží jako podpora a pomoc při realizaci plánů. Pochopitelně zde platí určitá pravidla a řád. Příchod je vymezen 22. hodinou, večerka pak 22.30. Výjimky jsou možné, ovšem po předchozí dohodě. Pokud je porušena, následuje postih. Naprosto nepřijatelné jsou příchody pod vlivem alkoholu. Netvařme se však, že se to občas nestane. V takovém případě celou záležitost řeší výchova, případně ve spolupráci s dalšími pracovníky Jedle.

Zdejší služby fungují od neděle 16.00 h. do pátku 16.00. Jednou za čtrnáct dní je možné využít víkendové služby, ovšem v budově Na Topolce. Obyvatelé TAPek většinou bydlí na pokojích po dvou. Většinou jsou starší 18 let, momentálně kromě čtyř z nich. U těch vychovatelé požadují povolení rodičů o vycházkách a doprovodech. Služby vychovatelů jsou jim k dispozici ráno od 6 do 9 hodin, a pak odpoledne od 12 do 22.30. Jezdí se za nejrůznějšími aktivitami od kultury, přes sport až po nakupování. Oblíbené je například společné vaření. Kupodivu především mezi kluky. Udělají si rozpočet, nakoupí suroviny a v kuchyňce si pak připraví večeři. Včetně úklidu jde o velmi dobrý nácvik soběstačnosti pro život.

Jedenkrát týdně funguje výtvarný kroužek nebo filmový klub. Dochází sem pět dobrovolníků na doučování, včetně rodilého mluvčího na angličtinu. Vznikají individuální učební plány, které ale musí student chtít sám dodržet. Slovíčko „musíš“ se moc nepoužívá, ale následky si každý pak nese sám. Občas musí vychovatelé studenty k nějaké aktivitě pošťouchnout, jindy to není třeba. Jako například ke grilování na dvorku za budovou. To je velmi oblíbené. Tedy na TAPkách. V sousedním hotelu se museli naučit zavírat přilehlé sání ventilačního systému, protože jim kouř už párkrát obtěžoval ubytované hosty. Vznikla však dohoda o vzájemné informovanosti, takže problém se podařilo vyřešit.

Novou tradicí, která má přitáhnout pozornost k aktivitám na TApkách, by se mohlo stát Tapkování. Šlo o soutěžní  odpoledne plné her, zábavy a jídla. Zapojily se týmy z různých úseků Jedle, přičemž v každém musel být kromě zaměstnanců minimálně jeden klient. Velkým finále bylo vystoupení Tap Tapu a raut. Celé Tapkování obyvatelé i zaměstnanci TAPek připravovali řadu týdnů! Těšme se tedy na další ročník!

Radek Musílek




poslední aktualizace 16.01.2012

nahoru